Buradasınız: AnasayfaVideoKöşe Yazarları - aktuellORMAN VE YEŞİLLİK TERAPİSİ

ORMAN VE YEŞİLLİK TERAPİSİ

Yazan  Kategori Köşe Yazarları - aktuell Cuma, 21 Haziran 2013 19:02
Öğeyi Oyla
(0 oy)

Ne kadar küçümsemeye çalışırlarsa çalışsınlar, doğa, yeşillik ve ağaçlar dışarıda yapılan aktivitelere kulis olmak yada stresli şehir insanı rahatlatmaktan çok daha büyük bir öneme sahiptir. O, içsel uyumun, ruhsal dinginliğin ve sağlığın kaynağıdır. Çünkü doğanın bir parçası olan insan, ancak onun içinde tamamlanır.

 

80 li yıllardan itibaren yapılan birçok araştırma insanların betonlaşmayla birlikte doğaya olan özleminin gün geçtikçe büyüdüğünü gösteriyor. Öyle ki doğa günümüzde bir yaşam değeri olarak siyasi, dinsel ve hatta maddesel değerleri de sollamış durumda.  90 lı yılların sonlarında yapılan araştırmalarsa doğanın günümüzün tartışılmaz olarak en yüksek değeri olduğunu gösteriyor. Araştırmalara katılan insanların yüzde 90 ı doğayı sağlıktan, arkadaşlardan ve aileden daha fazla önemsediklerini ifade ediyor. Almanya’da üniversite öğrencileriyle yapılan bir araştırma sonucuna göre, öğrencilerin yüzde 90 ı doğayı son derece önemsediklerini ve yüzde 80 niyse doğasız yaşayamayacaklarını ifade ediyor. Ve yine araştırmalara katılan bu insanlar şehir yaşantısında doğanın alışveriş ve eğlence merkezleri, iş merkezleri, yaya alanları, kafeteryalar ve hatta sinemalardan da önemli olduğunun altını çiziyor.

 

İnsanların doğayla olan bu ilişkisini siyaset yada başka motiflerle ilişkilendirmek ancak bu konudaki bilgisizliğin göstergesi olarak değerlendirilebilir. Nitekim yapılan psikolojik araştırmalar insanların büyük şehirlerin betonlaşmış resimlerine baktıklarında doğa resimlerine kıyasla daha çabuk yorulduklarını gösteriyor. Şehir resimleri insanlarda olumsuz duyguların oluşmasına yol açarken, doğa resimleri keyiflerini yükseltiyor, nabız ve tansiyon düşüyor ve beyin daha kolay gevşeme moduna, yani alfa dalgalara geçebiliyor. Yalnızca resimlerle bu sonuçlar elde edilebiliyorsa gerçek anlamda betonlaşmanın yarattığı tahribatı ve doğanın sağaltıcı etkisinin önemini anlamak için alim olmak gerekmiyor.

 

Doğanın insanın bedensel ve ruhsal sağlığı açısından ne kadar önemli olduğunu kanıtlayan onlarca bilimsel çalışma var. Bu araştırmalara göre pencereleri yeşilliğe bakan hastane odalarında kalan hastalar diğer hastalara göre hem daha az ağrı kesici ilaçlar alıyor, daha çabuk taburcu oluyor hem de hastane çalışanlarını daha olumlu değerlendiriyor.

 

Doğayla içiçe olmak şişmanlık açısından da koruyucu bir özellik teşkil ediyor. American Journal of  Preventive Medicine’de 2008 de yayınlanan bir araştırma sonucuna göre doğayla içiçe yaşayan çocukların beden kütle endeksleri diğerlerinde oranla daha düşük çkıyor. Japonya’da 260 kişiyle ve 24 değişik şehirde yapılan bir araştırmaya göreyse doğaya yakın mekanlarda oturan insanların kanındaki stres hormonu cortisolun yoğunluğu diğerlerine göre yüzde 13.4 daha az çıkıyor. Cortisol hormonunun şişmanlamakta oynadığı rolü göz önünde bulundurduğumuzda doğadan uzak yaşamanın da bir şişmanlama faktörü olduğunu düşünebiliriz.

 

Yine Japonya’da yapılan başka bir araştırmaya göre doğada yapılan antrenman yada koşular doğal öldürücü hücrelerimizin aktivitelerini yükselterek bağışıklık sistemimizi güçlendiriyor ve bu da bizi strese karşı daha dayanıklı yapıyor. Doğada koşan insanlarla spor merkezlerinde koşan insanları birbirleriyle karşılaştıran İsveç’li bilim adamları ise, her iki gruptaki insanların aynı miktarda kalori yakmış olmalarına rağmen yapılan sporun şifa veren özelliklerinin doğadaki insanlarda daha belirgin olduğunun altını çiziyor. Zira bu gruptakiler spordan sonra diğerlerine kıyasla daha az depresif ve daha az öfkeli oluyorlar. İnsanların daha az depresif ve daha az öfkeli olabilmeleri açısından da büyük şehirlerdeki yeşil alanların korunması büyük önem taşıyor.

Anlaşılan doğanın bu sağaltıcı etkisinden dolayı insanlar doğal alanların yok edilmesine sostalji ruh haliyle tepki veriyorlar. Avusturalya Muldoch University de Profesör Glenn Albrecht tarafından türetilen bu kelime latince solacium (teselli) ve yunanca algia (acı) keimelerinin birleşiminden oluşuyor. Yani teselli edenin yok oluşuna duyulan acı. Doğal alanları işgal edilip yok edilenler de görülen bir durum. Doğanın yok edilip yerine beton alışveriş merkezleri, asfalt yollar ve otoparkların açıldığı bir durumda insanların duyduğu bedensel ve ruhsal acı.

 

İnsanın fiziksel ve psikolojik sağlığı açısından bu denli büyük bir öneme sahip olmasından dolayı, doğanın insan türünün devamı için elzem ve insanın da bundan dolayı bir  ‚ doğa hakkı’ olduğunu iddia edebiliriz. Betonlaşmanın hızla yayıldığı bir dünya’da ellerinden bu temel hakları alınan insanlarda görülen fiziksel ve psikolojik rahatsızlıklardan dolayı batıda uzun yıllardır doktorlar ve psikologlar insanlara orman ve yeşillik terapileri öneriyorlar.

 

Bilim adamları bir grup insanı doğada bir grubu da bir alışveriş merkezinde yürüyüşe çıkarıyor.  Aynı mesafeyi katetmiş olmalarına rağmen doğada yürüyüşe çıkanların %90 ında olumlu duygusal değişimler gözlemlenirken, alışveriş merkezindekilerin %22 sinin depresyonlarında yükselme gözlemleniyor. Bütün bu araştırma sonuçları neden Gezi Parkı’nın korunması gerektiğinin tekrar tekrar altını çiziyor. 

Okunma 11808 defa

Yorum Ekle